Labioplastyka to zabieg korygujący wielkość warg sromowych mniejszych. Czasami proporcje narządów płciowych są zmienione. Dlaczego tak się dzieje? Jest to sprawa indywidualna, 'uroda osobista’ kobiety. W życiu płodowym wargi sromowe mniejsze zawsze są większe od warg sromowych większych. Zdarza się, że u dziewczynek urodzonych przedwcześnie ta proporcja może się utrzymywać, ale nie jest to regułą.

Kiedy i u kogo należy wykonywać zabieg labioplastyki?

Zabiegi te wykonuję już od ponad 10 lat- i nie każdą pacjentkę, która się do mnie zgłosi z dysproporcją, operuję. Każda z nas jest inaczej zbudowana i ta różnorodność jest piękna! Problem pojawia się, kiedy wargi sromowe mniejsze są na tyle duże, że przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu kobiety. Stają się dużą uciążliwością i kompleksem. Pacjentki narzekają na trudności w chodzeniu w obcisłych spodniach, czemu towarzyszą ból i otarcia, skłonność do infekcji. Zgłaszają też trudność i ból podczas jazdy na rowerze, jazdy konnej, ogromne skrępowanie przy założeniu stroju kąpielowego.
Zbyt długie wargi sromowe mniejsze potrafią mocno uprzykrzać współżycie, zawijając się w jego trakcie.
W chwili obecnej świadomość i wiedza, że można coś z tym zrobić są już dużo większe niż jeszcze kilka lat temu, ale wciąż niewystarczające. Prawie 100% pacjentek po zabiegu żałuje, że tyle lat zwlekało z zabiegiem, głównie z powodu strachu przed samą operacją i wstydu.

Jak wygląda zabieg?

W każdym ośrodku różni się on nieznacznie. Każdy operator ma swoją ulubioną technikę wypracowaną i zależną od doświadczenia.
W Centrum GineA stosuję swój autorski program znieczulenia, udoskonalony przez ostatnie lata, który pozwala mi przeprowadzić go w znieczuleniu miejscowym w komforcie Pacjentki. Pozostając przez cały czas w kontakcie z Pacjentką- w razie potrzeby dodaję znieczulenie.

Jak wygląda czas PO ZABIEGU?

Najtrudniejszy jest pierwszy tydzień- do zdjęcia szwów. Pierwsze dwa dni są trudne, ale przy zastosowaniu standardowych leków przeciwbólowych sytuacja jest opanowana. Każdy kolejny dzień jest łatwiejszy. Pacjentka dostaje szczegółowe, zindywidualizowane zalecenia po zabiegu.
Najważniejsze jest 'wietrzenie’ krocza, tlen jest w tym wypadku najlepszym lekarstwem.
99% Pacjentek przy zdjęciu szwów powiedziało mi, że przesadzałam przy konsultacji kwalifikacyjnej z tym, jak ten tydzień może wyglądać- ale ja wolę przygotować Pacjentkę na najgorsze i cieszyć się, jak odpowiada Ona właśnie tak.

Dlaczego zabieg nie jest 'tani’?

Jest to związane z techniką zabiegu, narzędziami stosowanymi w trakcie (laser, sectum), nićmi, dzięki którym blizny są niewidoczne, ale które mają swoją cenę. W cenie jest zawarta również cala opieka okołozabiegowa- zdjęcie szwów, wizyta kontrolna miesiąc po. W trakcie tygodnia od zabiegu do zdjęcia szwów jestem w ścisłym kontakcie z operowaną pacjentką- jeżeli coś dzieje się niepokojącego Pacjentka zawsze może przyjechać i sprawdzić swój stan. Nigdy nie wykonuję zabiegów przed wyjazdem na konferencję, czy przed urlopem.

Niewypowiedziana to jest to radość, kiedy Pacjentki przychodzą szczęśliwe i zadowolone z efektu, kiedy cieszą się nową jakością życia i współżycia, kiedy opowiadają jak jest teraz 'fajnie’ i zastanawiają się dlaczego tak długo podejmowały decyzję.
Najmłodsza moja Pacjentka miała 16 lat. Z reguły nie wykonuję tych zabiegów u osób niepełnoletnich- ale w tym przypadku przerost warg był tak ogromny, że dziewczynka została zoperowana. Najstarsza? Nie ma limitu wieku:)

 
Nie jesteś pewna, czy powinnaś mieć taki zabieg? Zapisz się na wizytę konsultacyjną.
 
Życzę Paniom dobrych decyzji!